مهندسی طبیعت

معرفی گروه

​​​​​​​خاک و آب نقش اساسی در حیات و ثبات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جوامع ایفا می‌کند. بنابراین شناخت منابع آب و خاک، حفظ و بهره‌برداری اصولی از آن و همچنین مدیریت صحیح این منابع برای پیش‌برد اهداف و برنامه‌ریزی‌های کشاورزی و منابع طبیعی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. بخش‌های وسیعی از ایران، شامل حوزه‌های آبخیز، مراتع طبیعی و بیابان است. اغلب این حوزه‌های آبخیز، مراتع طبیعی و بیابان‌ها در معرض فرسایش آبی، بادی و چرای مفرط دام‌ها و وقوع سیلاب‌های مخرب قرار دارند. پیش‌گیری از این روند تخریبی و بیابان‌زدایی و احیاء و اصلاح مراتع، به طرح‌هایی مناسب، با موقعیت و وضعیت منطقه نیاز دارد و البته باید مجریان این طرح‌ها نیز افرادی کاردان و کارآزموده باشند. از طرفی دیگر با توجه به این که بیش از دو سوم سطح کشور در مناطق خشک و بیابانی واقع شده است پتانسیل قابل توجهی در زمینه پرورش نیروهای فنی در زمینه مهار بیابان‌زایی و همزیستی با کویر وجود دارد. در سال‌های اخیر به علت فرسایش بادی و وجود ریزگردها در سطح وسیعی از کشور، اهمیت توجه به بیابان‌زدایی و مدیریت مناطق خشک و بیابانی دو چندان شده است.
از این‌رو رشته‌‌های منابع طبیعی، خصوصاً مهندسی طبیعت از جایگاه ویژه‌ای در جهان و در میان سایر علوم برخوردار بوده و دانشگاه‌ها در جهت گسترش این رشته تلاش بسیاری نموده‌اند. گروه آموزشی مهندسی مرتع و آبخیزداری اولین و قدیمی‌ترین گروهی است که از بهمن سال ۱۳۷۴ تحت عنوان مرکز آموزش عالی اردکان و زیر نظر دانشگاه یزد اقدام به پذیرش دانشجوی کارشناسی ناپیوسته (کاردانی به کارشناسی) نمود. در حال حاضر نیز گروه مهندسی طبیعت از ادغام دو گروه اصلی مرتع و آبخیزداری و مدیریت مناطق خشک و بیابانی ایجاد شده و باسابقه‌ترین کادر هیات علمی دانشگاه در این گروه مشغول به فعالیت می‌باشند. افتخاراتی چون بالاترین قبولی کارشناسی ارشد در سال ۱۳۷۹ و آمار قبولی‌های درخشان در دکتری از افتخارات این گروه می‌باشد. خوشبختانه بسیاری از این دانشجویانی که در این گروه مشغول به تحصیل بوده‌اند، در حال حاضر هیات علمی دانشگاه‌های کشور بوده و یا در مناصب دیگر مشغول به فعالیت می‌باشند.
گروه هم اکنون در دو مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرد. سوابق پذیرش دانشجو در این گروه به صورت زیر می‌باشد:

مقطع کارشناسی:
• کارشناسی ناپیوسته مهندسی منابع طبیعی- مرتع و آبخیزداری (از ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۸)
• کارشناسی ناپیوسته مهندسی منابع طبیعی- احیا و بهره‌برداری از مناطق بیابانی (از ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۸)
• کارشناسی مهندسی منابع طبیعی- مرتع و آبخیزداری (از ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۵)
• کارشناسی مهندسی منابع طبیعی- مدیریت مناطق خشک و بیابانی (از ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۵)
• کارشناسی مهندسی طبیعت (از ۱۳۹۶ تاکنون)

مقطع کارشناسی ارشد:
• کارشناسی ارشد مهندسی منابع طبیعی- آبخیزداری (از ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵)
• کارشناسی ارشد مهندسی منابع طبیعی- بیابان‌زدایی (از ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵)
• کارشناسی ارشد مهندسی منابع طبیعی- مرتعداری (از ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵)
• کارشناسی ارشد علوم و مهندسی آبخیزداری- گرایش حفاظت آب و خاک (از ۱۳۹۶ تاکنون)
• کارشناسی ارشد علوم و مهندسی آبخیزداری- گرایش سیلاب و رودخانه (از ۱۳۹۷ تاکنون)
• کارشناسی ارشد مدیریت و کنترل بیابان (از ۱۳۹۶ تاکنون)
• کارشناسی ارشد علوم و مهندسی مرتع- گرایش اصلاح و احیای مرتع (از ۱۳۹۶ تاکنون)
• کارشناسی ارشد علوم و مهندسی مرتع- گیاهان دارویی و صنعتی (از ۱۳۹۷ تاکنون)

دانشجویان و فارغ التحصیلان
تعداد کل دانشجویان ورودی گروه از بدو تشکیل تاکنون ۹۳۱ نفر بوده که به تفکیک مقطع تحصیلی ۶۶۰ نفر در مقطع کارشناسی و ۱۵۰ نفر مقطع کارشناسی‌ارشد فارغ‌التحصیل شده‌اند. همچنین هم اکنون تعداد ۵۶ دانشجو در مقطع کارشناسی و ۶۵ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد با گرایش‌های مختلف مشغول به تحصیل می‌باشند